Show total pe Arena Națională! FCSB a ratat cât pentru un campionat întreg! Viitorul, punct norocos

FCSB a ratat șansa de a se desprinde în clasament de urmăritoarele la titlu, după ce nu a reușit decât o remiză în fața Viitorului, scor 1-1. „Roș-albaștrii” s-au întrecut în ratări incredibile!

Elevii lui Reghe au avut o primă repriză de vis! Boldrin putea deschide scorul în debutul partidei, dar lovitura sa de cap a fost parată de Rîmniceanu (‘2). La reluare, gazdele au solicitat un penalty la un duel între Ganea și Momcilovic, însă Radu Petrescu a lăsat jocul să continue (‘8). Reluările TV arată că fotbalistul Viitorului îl împinge pe fundașul sârb!

Alibec a fost și el aproape de gol în mai multe rânduri. Prima dată, a trimis milimetric alături din interiorul careului (’11), iar a doua oară a nimerit bara, după ce a scăpat singur spre poartă (’14). La aceeași fază, Pintilii a expediat un trasor de la mare distanță, mingea fiind scoasă in extremis de Rîmniceanu (’14). Enache a irosit și el o șansă uriașă la buturile adverse. Mijlocașul s-a trezit singur cu goalkeeperul constănțenilor, pe care l-a driblat, a șutat pe poartă, dar Țîru s-a repliat excelent și a reușit să respingă de pe linia porții (’27).

„Campionii! Campionii!”

Prima ocazie a Viitorului a venit abia în minutul 35, când Hodorogea a reluat cu capul în plasa laterală din doar câțiva metri! La reluare, Alibec a fost faultat în careu de Țîru, însă nici de această dată arbitrul partidei nu a dictat punctul cu var (’39). După niciun minut, Pintilii a reușit să dezghețe tabela, cu o lovitură de cap imparabilă, în urma unei acțiuni superbe a echipei sale (’40).

Tănase putea dubla avantajul pentru FCSB, dar a trimis pe lângă, deși scăpase singur spre poartă (’42). Fanii nu au fost supărați și au început să cânte „Campionii! Campionii!”. Enache a semnat ultima ocazie primei reprize, cu un șut prins fără probleme de Rîmniceanu (’45+1).

„Roș-albaștrii” au început în forță și actul secund. Ovidiu Popescu a nimerit bara, după o nouă acțiune frumoasă a echipei sale (’49). Aflat într-o poziție favorabilă, Enache a tras lamentabil, spre nemulțumirea spectatorilor (’53). Oaspeții au replicat prin Chițu, care a trimis periculos cu capul dar Niță a avut o paradă pe măsură (’57).

Pintilii și Benzar, aproape de bătaie

Jucătorii lui Reghe au irosit o nouă șansă uriașă de gol! Nemarcat în careu, Popescu a tras puternic, dar Rîmniceanu a avut un reflex incredibil (’62)! Au urmat momente tensionate, după un fault al lui Pintilii asupra lui Benzar (’72). Cei doi au fost aproape de bătaie, însă conflictul a fost stins repede.

Proaspăt introdus pe teren, Țucudean a reușit egalarea cu latul, pe centrul porții, profitând de o apărare visătoare a gazdelor (’73). Gnohere putea să-i readucă în avantaj pe „roș-albaștri”, dar lovitura sa de cap a fost scoasă de sub transversală de portarul advers (’79).

Viitorul a rămas cu un om în minus în ultimele 10 minute de joc, după ce Hodorogea s-a accidentat, iar Hagi făcuse toate schimbările. La reluare, Gnohere a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de offside (’83). Atacantul francez a ratat incredibil pe finalul meciului, reluând execrabil din doar 6 metri (’88)! Morar a fost aproape de autogol în prelungiri, dar mingea deviată greșit de atacant a căzut pe plasă (’90+5)! După doar câteva secunde, Bălașa a șutat peste din doar câțiva metri, spre disperarea fanilor și a băncii tehnice a FCSB-ului (’90+6)!