Ardealul, la putere! CFR şi ASA au obţinut calificarea în sferturile Cupei României

Viitorul II şi CFR Cluj s-au întâlnit astăzi, pe gazonul cochetei arene de la Ovidiu, în optimile Cupei României. Ardelenii au fost cei care au obţinut calificarea, după un meci echilibrat.

Prima repriză a fost controlată de CFR, însă clujenii nu au reuşit să pună în real pericol poarta adversă. Echipa lui Feri Dican a deschis scorul prin Negruţ, în minutul 55. Atacantul a şutat puternic de la 7 metri, fără speranţe pentru Buzbuchi. Acelaşi Negruţ putea face 2-0, dar Buzbuchi a respins de sub bară şutul acestuia de la 14 metri (’69). S-a terminat 1-0 pentru CFR, rezultat care îi califică pe clujeni în sferturile de finală ale Cupei României.

Tot astăzi, ASA a trecut, în deplasare, de SC Bacău, cu scorul de 1-0. Golul mureşenilor a fost marcat de Gorobsov, din penalty (’56). Ardelenii se alătură astfel celor de la CSMS Iaşi, Astra Giurgiu şi Poli Timişoara, în faza următoare a competiţiei.