ASA și FC Voluntari au remizat, scor 0-0, în mocirla de la Târgu Mureș

ASA Târgu Mureș și FC Voluntari au remizat, scor 0-0, pe un teren impracticabil.

Ardelenii au ratat primele mari ocazii ale meciului în prima repriză. Bănel Nicoliță a șutat milimetric pe lângă poartă, după o pătrundere periculoasă în careu (’24), după care Ciolacu nu a reușit să nimerească poarta, deși l-a driblat pe portarul Balauru (’32).

Oaspeții au revenit mult mai determinați de la cabine și au preluat inițiativa pe terenul mocirlos de la Mureș. Mai întâi, Ivanovici l-a pus la grea încercare pe Pap, cu un șut puternic de la 15 metri (’53), după care același jucător al Voluntariului a trimis milimetric pe lângă poartă de la marginea careului (’65). Elevii lui Florin Marin au continuat asaltul la poarta lui Pap și Voduț a avut golul în bocanc, dar a ratat incredibil din doar 5 metri (’77).

Cernat a avut și el o șansă enormă de a înscrie, dar portarul celor de la ASA a respins cu un reflex spectaculos mingea șutată de mijlocaș, din lovitură liberă de la 25 de metri. Gabi Mureșan putea da lovitura în minutul 86, dar a șutat puțin pe lângă poartă din interiorul careului.

S-a terminat 0-0, iar FC Voluntari acumulează 30 de puncte. Târgu Mureș pare condamnată la retrogradare, acumulând doar 11 puncte după 25 de etape.