Astra respiră! Victorie de moral pentru campioni pe terenul Craiovei

Astra a câştigat meciul din deplasare cu Craiova, scor 3-1, după o partidă extrem de tensionată, dar spectaculoasă în acelaşi timp.

În minutul 2, Ioniţă a dat lovitura după o pasă excelentă a lui Budescu, iar gazdele au au fost aproape de gol după nici 120 de secunde, însă Iliev a ratat penalty-ul obţinut de Băluţă (‘4). Giurgiuvenii au intrat în avantaj la cabine după reuşita lui Buş (’35). Atacantul campioanei a profitat de o gafă a fundaşilor adverşi şi l-a executat cu sânge rece pe Calancea.

Oltenii au primit un nou penalty în repriza secundă (’52), transformat fără probleme de Gustavo. Astralii au protestat vehement şi au fost aproape de a părăsi terenul în semn de protest faţă de lovitura de pedeapsă dictată împotriva lor. Săpunaru a risipit emoţiile pentru oaspeţi, cu ajutorul lui Măzărache, iar tabela indica 3-1 pentru Astra din minutul 66. Fundaşul campioanei a reluat cu capul, din centrul careului, iar mingea a fost uşor deviată de Măzărache, destul cât să-l lase pe Calancea fără replică.

Meciul a continuat să fie spectaculos, giurgiuvenii reuşind nu mai puţin de 10 şuturi pe cadrul porţii în 90 minute, însă tabela a indicat la final 3-1 pentru oaspeţi.

Astra reuşeşte prima victorie în play-off şi acumulează 26 de puncte, cu unul mai puţin faţă de CS U Craiova. Atât oltenii, cât şi giurgiuvenii, sunt ca şi ieşiţi din lupta la titlu.