Bergodi, fără victorie pe banca vicecampioanei! FC Botoşani – ASA Tg. Mureş 1-1

ASA Târgu Mureş „şchioapătă” şi sub comanda lui Cristiano Bergodi. Vicecampioana nu a reuşit decât un egal pe terenul lui FC Botoşani, scor 1-1.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 23, prin Gonzalez. Fundaşul a reluat impecabil cu capul, la colţul lung, din interiorul careului, după un corner executat de Brandan. Mureşenii au solicitat şi un penalty în prima repriză, după un contact între Manolov şi Miron, dar centralul Radu Petrescu a lăsat jocul să continue (’31).

Gazdele puteau egala imediat după pauză, dar Roman a trimis pe lângă poarta lui Viciu, dintr-o poziţie excelentă (’47). Trupa lui Bergodi a răspuns prin acelaşi Gonzalez, care a reluat cu capul, dar mult peste (’55). Romario (’60) şi Pedro (’67) au avut şi ei golul în bocanc, însă au fost lipsiţi de inspiraţie la finalizare.

Botoşănenii pregătiţi de Cristi Pustai au reuşit egalarea în minutul 73, prin Hadnagy. ASA putea pleca cu cele trei puncte dacă Axente (’84) şi Balic (’88) nu ar fi ratat din situaţii mai mult decât ideale. Scor final: 1-1.