Blazon respectat! Petrolul, în sferturile cupei

Petrolul Ploiești s-a calificat între primele opt echipe ale Cupei României, nu însă fără emoții. Victorie la limită, scor 3-2 cu divizionara secundă Rapid CFR Suceava și „lupii” se gândesc deja la meciul următor.

Petrolul Ploiești a avut nevoie de 27 de minute pentru a deschide scorul cu formația bucovineană. Ipsa a fost autorul reușitei și scorul de pe tabelă s-a consemnat până la pauză. În minutul 56, Matei a egalat pentru suceveni, dar bucuria nu a durat decât două minute.

Tot Rapid CFR a înscris prin Velescu, dar în proprie poartă, și Petrolul revenea în avantaj. După alte două minute, Haddad a dus scorul la 3-1 pentru Petrolul și a rezolvat meciul. În minutul 69, Sumanariu a redus din diferență, dar Petrolul, o echipă mult mai matură, a păstrat avantajul fragil până la final și s-a calificat în faza următoare a cupei.