Botoșani, de nota 10! Moldovenii au măturat pe jos cu CFR

CFR Cluj a pierdut fără drept de apel în Moldova, la Botoșani, cu toate că elevii lui Miriuță au deschis scorul.

Botoșani a dominat partida cap-coadă, astfel că reușita lui Jakolis din minutul 20 a fost un simplu foc de paie. Matulevicius a restabilit egalitatea în minutul 40, cu o lovitură de cap, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Dimitrov. Fulop și-a adus echipa în avantaj pe tabelă, după o lovitură liberă de la marginea careului, executată impecabil (’47).

Mușat a încheiat conturile în minutul 80, cu un șut superb la vinclu, dintr-o poziție imposibilă. Gazdele au avut ocazia de a face 4-1, dar Popovici și Bordeianu au ratat singuri cu Marc, în două faze incredibile. Plămadă a înscris, totuși, în minutul 89, dar era în poziție afară din joc. Fulop a lovit și el bara, CFR terminând astfel meciul în genunchi (’92).

Statistica partidei nu minte, iar CFR are motive serioase de îngrijorare înaintea meciului cu Dinamo! Clujenii au reușit un singur șut pe poartă față de cele 9 ale gazdelor! Spre poartă, ardelenii au reușit 3 șuturi față de 8 ale moldovenilor!