„Câinii” lui Rednic mușcă rău! Dinamo s-a distrat cu Voluntari și a preluat șefia Ligii I

Dinamo s-a distrat cu FC Voluntari. „Câinii” s-au impus cu 3-0 în fața nou-promovatei și au urcat pe primul loc în Liga I.

Formația pregătită de Mircea Rednic a preluat șefia Ligii I. Dinamo a strâns o zestre de 12 puncte după 6 etape și continuă să viseze la cel de-al 19-lea titlu din istoria clubului.

Ultima victimă a „câinilor” a fost FC Voluntari. Filip a deschis scorul pentru gazde în minutul 33, după o gafă în apărarea oaspeților. Cosmin Matei a dublat avantajul pentru trupa din Ștefan cel Mare la începutul reprizei secunde, cu un șut din interiorul careului (’55). Cel care a închis tabela a fost Rotariu. Mijlocașul a punctat cu latul din 4 metri, după o acțiune a lui Gavrilă (’63).

În celălalt meci al zilei, Concordia Chiajna a câștigat tot cu 3-0 în fața celor de la Pandurii Târgu Jiu. Golurile ilfovenilor au fost marcate de Constantinescu (’69), Purece (’76) și Pena (’90+1).