„Câinii” suflă în ceafa Stelei! Dinamo câştigă cu ASA şi se apropie la doar două puncte de rivala de moarte!

Dinamo a câştigat cu 1-0 în faţa lui ASA Târgu Mureş şi s-a apropiat la doar două lungimi de rivala Steaua, ocupanta locului secund, cu 36 de puncte.

Partida de pe Arena Naţională a debutat cu o fază controversată. Costa a solicitat un penalty, după un duel cu Filip, însă Adrian Cojocaru a considerat că jucătorul oaspeţilor a simulat (‘1). „Câinii” au replicat prin Vali Lazăr, care a trimis în bara transversală din lovitură liberă (‘3). Gazdele au atacat în valuri în prima repriză, însă Rotariu (’18, ’28, ’41, ’45+2) şi Essombe (’32) nu au reuşit să introducă balonul în plasă din poziţii foarte bune.

Dinamoviştii au început în forţă şi mitanul secund. Anton a scăpat singur spre poartă, dar Stăncioiu nu s-a lăsat păcălit (’47). Insistenţele bucureştenilor au dat roade în minutul 50, când Balaur a fost eliminat, după ce a comis un henţ stupid, la o fază la care Essombe scăpa singur spre buturile lui Stăncioiu! Rotariu a executat perfect lovitura liberă, trimiţând direct la vinclu, de la aproximativ 20 de metri (’52).

La reluare, Ţucudean putea restabili egalitatea pe tabelă, dar a preferat să paseze cu călcâiul pentru Ramiro Costa în loc să şuteze, deşi se afla într-o poziţie clară de a marca (’57). Anton a semnat ultima ocazie a partidei, cu un şut pe lângă din interiorul careului (’90).