Calificare cu emoții. Dinamo a avut nevoie de prelungiri pentru a accede în optimile Cupei

Sursa foto: fanatik.ro

Cupa României rămâne o competiție imprevizibilă. Fortuna Poiana Câmpina a fost o nucă tare pentru Dinamo, însă „câinii roșii” și-au respectat statutul de favoriți și au învins cu 5-2 după cele două reprize de prelungiri.

Fortuna a deschis scorul prin Cioinac (’51), însă Rotariu și-a dus echipa în avantaj în doar două minute (’62, ’63). Munteanu (’71) a punctat din nou pentru prahoveni și a trimis meciul în extra time. Dinamoviștii s-au distrat cu adversarii lor în prelungiri. Bilinski (’91, ’96) și același Rotariu (‘111) au risipit orice emoție pentru fanii veniți de la București.

FC Brașov, CFR Cluj, Ceahlăul, Petrolul, Oțelul, Pandurii, CSMS Iași, Rapid Suceava, ASA Tg. Mureș și Rapid București sunt celelalte echipe calificate în optimile Cupei României.

Joi se vor juca ultimele meciuri din 16-imile competiției: Caransebeș – CS U Craiova, FC Bihor – Universitatea Cluj, Năvodari – Viitorul, Mioveni – Astra și Berceni – Steaua.