VIDEO Capăt de drum! Astra, eliminată din Europa League. Giurgiuvenii au pierdut returul cu Genk

Sursa foto: uefa.com

Astra a ratat calificarea în optimile Europa League, după ce a pierdut returul cu Genk, scor 0-1. În manșa tur de la Giurgiu a fost 2-2.

Schrijvers a semnat prima ocazie a partidei, în minutul 6, când a șutat puțin pe lângă de la marginea careului. Pozuelo a trimis peste din lovitură liberă, de la aproximativ 20 de metri (’11). Trossard a testat și el buturile adverse, din afara careului, Lung respingând cu greu (’18). Giurgiuvenii au replicat prin Daniel Niculae, care a tras mult alături din voleu (’21).

Belgienii au ratat o șansă uriașă în minutul 25. Trossard a șutat violent din doar câțiva metri, însă Lung a reușit să pareze, după o fază frumoasă construită de echipa adversă. Malinovskiy a fost și el aproape de gol, din lovitură liberă, dar mingea a trecut alături (’38). După niciun minut, Junior Morais a cerut penalty după un contact cu doi adversari, însă centralul partidei a lăsat jocul să continue (’39). La reluare, Budescu a ratat o ocazie monumentală! Liber la 12 metri, mijlocașul Astrei a șutat peste, spre stupoarea fanilor (’42)!

Campioana României a jucat cu mai mult curaj în startul actului secund, punând presiune pe apărarea adversă. Budescu a solicitat o lovitură de pedeapsă după un contact cu portarul Ryan, dar nici de această dată arbitrul olandez nu a dictat nimic (’57). Trossard și-a arătat din nou colții la poarta lui Lung, dar execuția acestuia a trecut alături (’65).

Cel care a dezghețat tabela a fost Pozuelo. Căpitanul lui Genk a marcat un gol absolut superb: a trimis direct la vinclu, din lovitură liberă din lateral stânga (’67)! Budescu voia să înscrie și el, dar a șutat slab din afara careului (’70).

Jucătorii celor două echipe au fost aproape de o încăierare, după ce Geraldo l-a călcat fără intenție pe Brabec. Fotbalistul gazdelor a răbufnit și l-a lovit pe fundașul oaspeților, însă spiritele s-au calmat destul de repede (’72). La reluare, Morais a căutat colțul scurt, dar Ryan a intervenit (’75). Budescu (’81) și Ioniță (’83) nu au fost nici ei mai norocoși, după ce au trimis în blocaj din poziții bune.

Astra a rămas fără antrenor pe finalul meciului, după ce Șumudică a fost trimis în tribune pentru proteste (’86). Gazdele au încheiat în forță partida. Samatta a avut în două rânduri șansa golului, însă Lung a reușit să pareze de fiecare dată (’84, ’88). Scor final: 1-0!