Ce păcat! Niculescu, urmărită de coşmarul de la Cluj! Românca, aproape de o victorie uriaşă în faţa Kvitovei

Monica Niculescu a ratat calificarea în sferturile turneului de la Stuttgart, după un meci nebun cu Petra Kvitova. Cehoaica s-a impus cu 2-6, 7-6, 6-2, după două ore şi 44 de minute de joc.

Niculescu a câştigat categoric primul set, scor 6-2, uluind asistenţa. Setul al doilea a fost unul aprig disputat. Deşi a fost condusă cu 2-5, jucătoarea originară din Slatina a revenit incredibil şi a reuşit să întoarcă rezultatul în favoarea ei, scor 6-5! Românca servea pentru a câştiga partida, însă cehoaica a făcut rebreak-ul şi a dus setul în tiebreak. Kvitova a avut nervii mai tari şi a câştigat cu 7-5. Niculescu parcă retrăia meciul, de la Cluj, cu Petkovic, când a ratat două mingi de meci!

În setul decisiv, Kvitova s-a impus cu 6-2 şi a obţinut astfel biletele în sferturi, unde va da peste Garbine Muguruza, care a trecut de Timea Babos, scor 6-2, 6-2.