Ce victorie! Halep, în sferturi la Miami, după un meci frumos cu Watson

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Miami, după ce a trecut în optimi de Heather Watson, scor 6-3, 6-4, după o oră şi 30 de minute de joc.

Românca a început timorat partida. Britanica a condus cu 3-1 şi părea că nu va avea probleme în a-şi adjudeca primul set. Halep nu a abandonat lupta şi a avut o revenire incredibilă! Tenismena din Constanţa a câştigat cinci game-uri consecutive, impunându-se astfel cu 6-3, după 41 de minute.

Setul al doilea a început sub semnul echilibrului. La 2-2, Halep a reuşit break-ul, dar a cedat pe propriul serviciu, astfel că britanica a egalat la 3-3. Românca şi-a luat revanşa pe serviciul adversarei sale, care, de nervi, era să-şi rupă racheta. Halep a făcut 5-3 pe serviciul propriu şi aştepta un nou pas greşit al lui Watson. Britanica a făcut însă 4-5 şi spera la o minune, dar numărul 5 mondial nu i-a dat nicio şansă.

În sferturi, Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Agnieszka Radwanska şi Timea Bacsinszky.