Ce victorie! România câștigă cu Germania în ultimele secunde de joc! Zamfir, eroina naționalei lui Martin Ambros

Sursa foto: ehf-euro.com

România a terminat pe locul 5 la CE din Suedia, după ce a câștigat la mare luptă duelul cu Germania, scor 23-22 (11-11).

Fără Neagu și Ungureanu pe teren, tricolorele au jucat cu mult curaj în fața nemțoaicelor. Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, drept dovadă și scorul pauzei: 11-11.

Româncele au avut un început de act secund mai bun. Elevele lui Martin Ambros s-au distanțat la 3 goluri (15-12) în minutul 34 și dădeau semne că pot câștiga meciul fără probleme. Nemțoaicele au revenit însă și au reușit să egaleze, 15-15, după nici 3 minute. S-a mers cap la cap până la final. Germania conducea cu 22-21 în ultimul minut, însă România a reușit să restabilească egalitatea prin Cristina Laslo, cu 30 de secunde înainte de sfârșitul meciului.

Nemțoaicele aveau atacul și puteau tranșa victoria, însă Zamfir a interceptat balonul și a țâșnit spre poarta adversă. Românca a înscris golul victoriei, dar în momentul execuției s-a lovit violent de bară și de Woltering, având nevoie de intervenția medicilor pentru a-și reveni. Portarul german s-a resimțit în urma contactului, revenindu-și cu greu. S-a terminat 23-22 pentru tricolore, o victorie senzațională!

Pentru România au marcat Zamfir 6, Udriștoiu 3, Chiper 3, Laslo 3, Szucs 2, Pintea 2, Chintoan 1, Zamfirescu 1, Geiger 1 și Iuganu 1.