CFR a îngenuncheat campioana! Astra, condamnată la play-out. Alibec, golul campionatului

Rănită de Pandurii în etapa trecută, CFR s-a răzbunat pe Astra. Clujenii au învins la Giurgiu cu 2-1, iar șansele campioanei de a mai prinde play-off-ul s-au diminuat considerabil.

CFR a deschis scorul în debutul partidei, prin Cristi Bud. Atacantul oaspeților a marcat cu capul, la colțul scurt, în urma unui corner (‘5). Giurgiuvenii au reușit egalarea prin Alibec, care a semnat golul campionatului: o torpilă de la 25 de metri direct la vinclu (’13)!

Ardelenii au revenit în avantaj în minutul 21, după ce Nascimento a transformat fără probleme lovitura de la 11 metri obținută tot de el. Giurgiuvenii au căutat egalarea, dar Vâtcă a respins de sub transversală, în corner, șutul înșelător al lui Budescu din lateral stânga (’50). Alibec a fost și el aproape de „dublă”, dar a trimis puțin alături din afara careului (’82). În prelungirile partidei, atacantul Astrei a avut o ieșire golănească, lovindu-l în gât pe Ene, dar Colțescu i-a acordat doar cartonașul galben (’90+1).

S-a terminat 2-1 pentru CFR, rezultat care îi duce pe clujeni la doar 5 puncte în spatele liderului Steaua. Astra se situează pe poziția a 10-a, cu 20 de puncte, la 9 lungimi distanță de play-off.

În primul meci al zilei, Pandurii și FC Voluntari au încheiat la egalitate, scor 1-1. Pentru gorjeni a marcat Sânmărtean (‘7), iar pentru ilfoveni a înscris Balaur (’58).