CFR Cluj – FC Voluntari 2-1. „Feroviarii”, la doar 2 puncte de primul loc în play-out!

Sursa foto: cfr1907.ro

CFR Cluj a câştigat cu 2-1 în faţa Voluntariului şi s-a apropiat la doar două lungimi de CSMS Iaşi, ocupanta primului loc în play-out, cu 35 de puncte. Ilfovenii, în schimb, se situează în contiuare pe loc de baraj, cu 22 de puncte.

Oaspeţii au început în forţă partida din Gruia. Marc a avut o intervenţie salutară în minutul 5, când a respins de sub bară şutul lui Căpăţână. Replica ardelenilor a venit din gheata lui Ruiz, care l-a întins serios pe Bornescu (‘8).

Cel care a deschis scorul a fost Novakovic. Abia intrat pe teren, fundaşul oaspeţilor a reluat imparabil cu capul din interiorul careului (’26). Avantajul ilfovenilor a durat doar patru minute. Nouvier a restabilit egalitatea pe tabelă, după ce a reluat în plasă o minge centrată de Jakolis (’30).

Finalul primei reprize a fost unul tensionat. Oaspeţii au solicitat penalty la o cădere în careu a lui Bălan, dar arbitrul Adrian Cojocaru a lăsat jocul să continue (’44).

Clujenii au ieşit mai motivaţi de la cabine. Larie a fost aproape de 2-1, însă Bornescu a reuşit să pareze mingea expediată de fundaşul CFR-ului (’51). „Feroviarii” au preluat conducerea pe tabelă, graţie golului înscris de Petrucci, care a finalizat din zona punctului cu var (’56). Jakolis putea duce scorul la 3-1, însă portarul oaspeţilor a avut o nouă paradă fabuloasă (’58).

Ilfovenii au reuşit să egaleze în minutul 77, dar golul lui Bălan a fost anulat pe motiv de offside. S-a terminat 2-1, rezultat care o propulsează pe CFR pe locul 2 în play-out, la doar două puncte de liderul CSMS Iaşi. Voluntariul, în schimb, continuă să tremure în lupta pentru salvarea de la retrogradare.