CFR „îngheaţă” la Chiajna. Trupa din Gruia, doar un punct în faţa Concordiei

Pe un frig pătrunzător şi pe un teren dificil, Concordia şi CFR s-au anihilat reciproc la Chiajna, scor 1-1.

CFR a avut un start de partidă perfect. Trupa din Gruia a beneficiat de un cadou nesperat din partea lui Dragarski. Macedoneanul şi-a introdus balonul în propria poartă, în minutul 4, după o centrare cu efect a lui Ivanovski, de pe partea dreaptă. Dore putea majora diferenţa la jumătatea primului act, însă a fost blocat la sacrificiu de Dragarski şi Matache. Aflaţi într-o situaţie ingrată, ilfovenii au pus piciorul pe acceleraţie, iar eforturile lor au fost răsplătite în minutul 38. Bagaric a egalat la 1-1, printr-o lovitură de cap superbă.

De la cabine, CFR a ieşit mai motivată. Formaţia clujeană a luat cu asalt poarta adversă încă din startul reprizei. Ivanovski şi Guima l-au făcut mare pe Matache, spre dezamăgirea lui Vasile Miriuţă. La reluare, Guima a irosit o nouă şansă de gol pentru echipa sa, după ce a trimis în bara transversală din doar câţiva metri (’60).

Finalul de partidă a aparţinut, însă, celor de la Chiajna. Ilfovenii au forţat lovitura decisivă, dar clujenii au rezistat eroic. S-a terminat 1-1, rezultat care nu ajută niciuna din echipe. Concordia rămâne astfel pe locul 15 în clasament, cu 11 puncte, iar CFR pierde şansa de a se apropia de Steaua.