Chiajna, victorie de aur pe terenul Timişoarei! Bănăţenii, tot mai departe de salvare

Timişoara se îndreaptă cu paşi înceţi, dar siguri spre liga secundă. Trupa lui Petre Grigoraş a pierdut pe teren propriu în faţa Chiajnei, scor 1-3, şi şi-a redus considerabil şansele la salvarea de la retrogradare.

Gazdele au început în forţă partida. Belu putea deschide scorul încă din minutul 12, dar a nimerit bara de la marginea careului! Popescu a fost şi el aproape de gol, însă a comis fault în atac la o centrare foarte bună a lui Bărbuţ (’33).

Oaspeţii au replicat abia în actul secund. Milevskyi a înscris de la punctul cu var, după un henţ în careu al lui Nimely (’54). Gazdele au rămas în 10 oameni, după ce Belu şi-a spart capul şi a fost nevoit să iasă de pe teren (’64). În acel moment, Grigoraş făcuse deja cele trei schimbări. Chiar şi aşa, Nimely a reuşit să restabilească egalitatea pe tabelă, după o gafă impardonabilă a lui Bălgrădean!

Bucuria timişorenilor a durat doar şapte minute. Obodo i-a readus pe ilfoveni în avantaj, după ce a reluat în poarta goală o minge respinsă în faţa de Strauss, la şutul lui Giurgiu (’73). Nigerianul s-a aflat în prim-plan şi în minutul 88, când a trimis cu capul în bară, dar a fost salvat de Odibe, care a împins balonul în plasă, printre fundaşii adverşi!

S-a terminat 3-1 pentru Concordia, care urcă pe locul 4 în play-out, la egalitate de puncte, 24, cu FC Botoşani. Timişoara rămâne pe penultimul loc, cu 19 puncte.