Concordia Chiajna – FC Botoșani 0-2. Golofca și Vașvari au marcat pentru moldoveni

FC Botoșani a obținut o victorie prețioasă în fieful Concordiei Chiajna, scor 2-0.

Ilfovenii au început în forță partida. Marian Constantinescu a scăpat singur spre poartă, însă șutul său, din interiorul careului, a fost respins de goalkeeper-ul advers (‘7). Serediuc și-a încercat și el norocul la buturile lui Iliev, dar a trimis alături de la aproximativ 20 de metri (’34).

Repriza secundă a aparținut oaspeților. Golofca l-a testat pe Bălgrădean cu un șut anemic, reținut fără probleme de portarul Concordiei (’55). Atacantul moldovenilor și-a luat revanșa 8 minute mai târziu, când a reluat în plasa goală mingea respinsă în față de goalkeeper-ul gazdelor (’63). Fulop a închis tabela cu un șut în diagonală, execuție care l-a surprins pe Bălgrădean, rămas fără reacție (’75).

În urma victoriei cu Concordia, FC Botoșani a urcat pe locul 3 în clasament, la egalitate de puncte (16) cu Dinamo. Chiajna ocupă poziția a zecea, cu 8 puncte.