Contra a creat panică pe El Riazor! Getafe o învinge pe Deportivo la Coruna

Cosmin Contra traversează o perioadă foarte bună în Primera Division. Tehnicianul român este la a doua victorie consecutivă în deplasare cu Getafe.

După un început de campionat mai slab, Contra a reuşit să o redreseze pe Getafe, care în ultimele cinci etape a adunat 10 puncte. Aseară, în debutul rundei a 10-a, echipa antrenată de român a învins-o în deplasare pe Deportivo la Coruna, cu scorul de 2-1, care în urmă cu două etape se impunea categoric în faţa Valenciei, scor 3-0.

Getafe a marcat primul gol al partidei prin fostul jucător al Astrei, Karim Yoda, în minutul 35, iar la începutul reprizei secunde elevii lui „Guriţă” şi-au majorat avantajul, prin Angel Lafita. Golul celor de la Deportivo a venit abia în minutul 80, marcator fiind portughezul Helder Postiga.

Graţie acestei victorii, Getafe urcă pe locul 9 în clasament, cu 13 puncte.