CS Mioveni – FC Voluntari 1-2. Ilfovenii au dat lovitura în prelungirile partidei

FC Voluntari s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce s-a impus cu 2-1 pe terenul Mioveniului.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 13, prin Cernat, care a şutat plasat din afara careului. Neagoe a egalat pentru CS Mioveni din lovitură liberă din lateral stânga, profitând şi de poziţionarea greşită a lui Gavrilaş (’35). Argeşenii au fost aproape de golul doi în repriza secundă. Gavrilaş a respins în faţă şutul lui Neagoe, mingea a ajuns la Ayza, care a căutat colţul scurt, dar Maftei a reuşit să respingă în bara transversală (’65).

Ilfovenii au dat lovitura în prelungiri. Deac a înscris golul victoriei şi al calificării, cu o execuţie norocoasă. Fotbalistul Voluntariului a trimis din interiorul careului, Croitoru a deviat balonul, dar nu suficient pentru a împiedica mingea să intre în poartă (’90+1). Oaspeţii au rămas în minus în ultimele secvenţe ale jocului, după ce Novac a fost eliminat (’90+4).