CSM Poli Iași – ACS Poli Timișoara 1-1. Final incendiar în Copou!

Timișoara a smuls un punct pe terenul Iașiului, scor 1-1, după un final de meci incandescent.

Gazdele puteau să deschidă scorul încă din primul minut al partidei, dar Curileac a intervenit excelent la centrarea în fața porții a lui Cristea. Timișorenii au replicat prin Artean, dar Kelava a prins fără probleme (’32). La reluare, Cristea a reluat periculos cu capul, însă Curileac a avut o nouă paradă salutară (’35). Cel care a dezghețat tabela a fost Kizito, care a punctat cu capul după un corner al ieșenilor (’45).

Imediat după pauză, Bîrnoi a fost lovit cu cotul în plină figură de Tiago și nu a mai putut continua partida, fiind înlocuit cu Mailat (’46). Mijlocașul oaspeților a primit îngrijiri medicale, fiind dus cu ambulanța de pe teren. Elevii lui Stoican au înscris în prelungirile partidei, prin Almeida, al cărui șut a fost deviat de Jo în poartă, dar golul a fost anulat pe motiv de offside (’90+1).

Bănățenii au reușit egalarea la ultima fază de joc, prin Șeroni, care s-a accidentat însă, după ce s-a ciocnit violent de bară în momentul execuției (’90+6).