Cupa Davis: România – Suedia 1-1. Copil aduce primul punct în tabăra tricolorilor

România se află la egalitate cu Suedia după primele două meciuri disputate în cadrul întâlnirii de baraj pentru menținerea în Grupa I a Zonei Euro-Africane din Cupa Davis.

În primul meci al zilei, Adrian Ungur a pierdut surprinzător în fața lui Christian Lindell, scor 5-7, 6-7, 4-6, după două ore și 27 de minute de joc. „A fost foarte agresiv, în momentele cheie a jucat mai bine decât mine. Am avut șanse în fiecare set al meciului, din păcate nu am reușit să câștig măcar un set”, a explicat Ungur.

Românii au reușit să restabilească egalitatea prin Marius Copil (foto), care l-a învins categoric pe Elias Ymer, scor 6-2, 6-3, 6-2.

Mâine, de la ora 13:00, va avea loc partida de dublu dintre Florin Mergea/Horia Tecău şi Isak Arvidsson/Johan Brunstrom.