Derby la mijlocul clasamentului! FC Braşov – Viitorul este în direct pe Look TV, de la ora 15.30

Cele două formaţii sunt vecine de clasament, braşovenii având cu un punct mai mult decât puştii lui Hagi.

Forma bună a „stegarilor” a fost stopată de Steaua în etapa trecută, care i-a învins cu scorul de 2-0, în Ghencea. Înainte de partida cu Steaua, echipa lui Adrian Szabo a obţinut două victorii importante cu Rapid şi CFR Cluj, în deplasare, însă pe teren propriu a pierdut ultimele două meciuri. FC Braşov s-a predat cu CS U Craiova şi cu Pandurii, scor 0-3.

Rezultatele satisfăcătoare au scos-o pe Viitorul din zona fierbinte a clasamentului, constănţenii ocupând în acest moment locul 11 în Liga 1, cu 13 puncte. În runda precedentă, FC Viitorul a condus-o la pauză cu 2-0 pe Concordia Chiajna, dar a fost egalată în prelungiri.

„Întâlnim o echipă care ştie să joace foarte bine acasă. Au jucători cu experienţă, pe care dacă îi laşi sunt capabili să facă un joc foarte bun. Cred că va fi un meci în care se vor marca goluri. Gândul nostru la Braşov este să nu pierdem, să ne întoarcem cu ceva acasă. Am pierdut două puncte acasă şi dorim să le recuperăm”, a declarat Hagi înaintea acestei partide.