Derby-ul Ilfovului, tranșat de Voluntari. Chiajna, tot mai departe de salvare. Va fi demis Alexa?

FC Voluntari a câștigat derby-ul Ilfovului, scor 2-0. Elevii lui Claudiu Niculescu au urcat pe locul 4 în play-out, cu 24 de puncte, în timp ce Chiajna rămâne pe penultima poziție, cu doar 16 puncte.

Jucătorii lui Niculescu au deschis scorul în minutul 19, prin Bălan, care a marcat cu capul la colțul lung. Atacantul Voluntariului a reușit „dubla” după nici 11 minute, după ce a executat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri (’30). La reluare, oaspeții au marcat golul trei, dar reușita lui Spahija a fost anulată pentru un fault în atac (’34).

Gazdele au replicat prin Serediuc (’40) și Raul Costin (’44), dar fără vreun efect pe tabelă. Elevii lui Dan Alexa au creat panică în careul advers și în actul secund. Balauru a intervenit excelent la execuțiile lui Herea (’54) și Munteanu (’57). Cristescu a reușit să înscrie, dar golul său a fost anulat pentru un fault în atac la portarul advers (’58). Balauru s-a opus și la șutul periculos al lui Grădinaru, de la marginea careului (’79).

S-a terminat 0-2, rezultat care i-ar putea fi fatal lui Dan Alexa.