Dezamăgire în tabăra Craiovei. FC Voluntari, în finala Cupei României

FC Voluntari a remizat în manşa retur cu Craiova, scor 0-0, şi s-a calificat, în premieră, în finala Cupei României. Ilfovenii au câştigat cu 1-0 manşa tur, astfel că se vor bate pentru trofeu cu Astra, care s-a impus în faţa Timişoarei cu scorul general de 7-1.

Învinşi în manşa tur, oltenii sperau să obţină calificarea în finală pe terenul Voluntariului. Craiovenii au fost aproape de gol în minutul 17, când Burlacu a nimerit bara! Fotbalistul oaspeţilor a ratat o şansă uriaşă şi în minutul 22, când a încercat un lob peste Balauru, dar fără vreun efect pe tabelă.

Ilfovenii au replicat prin Bălan (’34) şi Marinescu (’51), după care s-au mulţumit să conserve rezultatul de pe tabelă. Oltenii au căutat golul care să împingă meciul în prelungiri, dar cei care puteau marca au fost elevii lui Claudiu Niculescu. Marinescu a a scăpat spre poarta lui Calancea, l-a văzut ieșit pe goalkeeperul moldovean și a încercat lobul, dar mingea a trecut puțin pe lângă vinclu (’80).

S-a terminat 0-0, rezultat care o duce pe FC Voluntari în finala Cupei României! A fost ultimul meci al lui Gigi Mulţescu pe banca Craiovei. Marius Şumudică, prezent în lojă, va fi, cel mai probabil, noul antrenor al oltenilor.