Eliminare dureroasă pentru Halep! A condus cu 1-0 la seturi, dar a cedat meciul cu Bacsinszky

Timea Bacsinszky a demonstrat că victoriile cu Agnieszka Radwanska (2-1) și Ana Ivanovic (2-0) nu au fost întâmplătoare.

Simona Halep a avut un meci extrem de dificil în sferturile de finală de la Miami și s-a recunoscut învinsă după trei seturi epuizante.

Primul set a fost câștigat de Simona Halep cu 6-4, după ce românca a reușit de două ori să câștige pe serviciul adversarei. Din păcate pentru fanii româncei, setul secund a însemnat revenirea spectaculoasă a elvețiencei. Bacsinszky s-a impus cu 6-3, iar meciul a fost trimis în decisiv.

Bacsinszky a servit perfect și nu i-a dat nicio șansă Simonei nici în setul trei, câștigat cu un sec 6-2! Fanii aveau senzația unui deja-vu, fiind exact același scenariu ca și în meciul câștigat de locul 20 WTA în fața polonezei Radwanska, după ce mult mai titrata sa adversară conducea cu 1-0.

La fel ca și Radwanska, Halep a pierdut cu 1-2, deși avea 1-0 la seturi, și nu a profitat de culoarul ideal până în finală după eliminarea Serenei Williams.