Eliminare ruşinoasă! Halep, umilită de o anonimă!

Simona Halep a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Wuhan, după ce a fost învinsă de Johanna Konta, locul 66 WTA. Tenismena britanică s-a impus cu 6-3, 3-6, 7-5, după două ore şi 19 minute de joc.

Românca a avut un start de partidă dezastruos. Sportiva din Marea Britanie a condus cu 3-0 după primele 3 game-uri şi părea că nu va avea probleme în a-şi adjudeca setul. Halep a dat semne de revenire, apropiindu-se la 3-5, însă Konta a reuşit să se adune şi să câştige cu 6-3.

Setul al doilea a fost şi mai disputat. Deşi a condus cu 4-1, Simona a tremurat pentru a câştiga la final. Britanica a avut şansa egalării pe propriul servici, dar Halep i-a tăiat elanul la timp şi a reuşit să se impună cu 6-3.

Setul decisiv a fost unul de coşmar pentru româncă. Deşi conducea cu 5-2 şi servea pentru a câştiga meciul, Konta a avut o revenire incredibilă, reuşind să egaleze la 5-5! Ba mai mult, britanica a reuşit să-şi adjudece şi următoarele două game-uri, obţinând astfel biletele în sferturi, unde va da piept cu Venus Williams, care a trecut în optimi de Carla Suarez Navarro, scor 6-3, 6-4.