FC Viitorul – Dinamo 1-2. „Câinii” rămân în cursa pentru titlu

Dinamo a câştigat cu 2-1 pe terenul Viitorului şi s-a apropiat la 5 puncte de Steaua şi Astra, ocupantele locurilor 1 şi 2.

Gazdele au deschis scorul în minutul 6, prin Tănase, după o gafă monumentală a lui Cerniauskas. „Câinii” au egalat la jumătatea primei reprize, prin Romario, care s-a distrat cu apărarea Viitorului şi a finalizat sub transversală (’24).

Răzvan Marin îşi putea readuce echipa în avantaj, dar Cerniauskas a reuşit să reţină (’32). Nici Benzar nu a fost mai inspirat. Mijlocaşul nu a putut profita de o ieşire hazardată dintre buturi a lui Cerniauskas, fiind blocat în momentul şutului de Vali Lazăr (’51). Puljic a fost foarte aproape să-şi îngroape echipa, fiind la un pas de un autogol de generic, dar spre norocul său mingea s-a scurs peste transversală (’65).

Dinamoviştii au dat lovitura în minutul 71. Lazăr a finalizat cu capul centrarea excelentă a lui Palic, de pe flancul drept! Viitorul a căutat golul egalizator, în zadar însă!