FC Voluntari – CS U Craiova 0-2. Oltenii revin pe primul loc în play-out

CS U Craiova a câştigat cu 2-0 pe terenul Voluntariului şi a urcat pe primul loc în play-out, cu 29 de puncte. Pentru ilfoveni a fost a treia înfrângere la rând.

Ivan a semnat prima ocazie a partidei, în minutul 12. Atacantul a scăpat singur pe partea dreaptă, a pătruns în careu, însă a ratat pasa decisivă. Dumitraş a căutat şi el golul, din lovitură liberă, dar mingea a trecut peste (’17). Ilfovenii au replicat prin Voduţ, care a trimis execrabil cu capul (’24). Cea mai mare şansă de gol i-a aparţinut lui Rocha, care nu a putut relua în poartă din apropiere (’26). Atacantul şi-a luat revanşa în minutul 32, când a deschis scorul cu un şut la colţul lung. Băluţă putea să dubleze avantajul pentru echipa sa, însă Calancea a reuşit să respingă miraculos (’42).

Băluţă l-a testat pe goalkeeper-ul advers şi în startul reprizei secunde, însă Calancea nu s-a lăsat nici de această dată păcălit (’53). La reluare, Ivan a trimis mult peste, tot după o acţiune a lui Băluţă (’65). Nuno Rocha a fost şi el aproape de „dublă”, dar portarul gazdelor a avut o nouă intervenţie excelentă (’66). Cel care a reuşit să perforeze buturile adverse a fost Bancu, însă reuşita sa a fost anulată pe motiv de offside (’75).

Ilfovenii au forţat golul egalizator pe final de meci, dar cei care au punctat au fost oltenii. Bancu a dus scorul la 2-0, cu un şut la colţul scurt (’89). Trupa lui Ganea putea marca golul de onoare în prelungiri, dar Popescu, aflat la debutul în Liga 1, a reuşit să pareze penalty-ul executat de Achim (’90+2).

S-a terminat 2-0 pentru Craiova, care a urcat pe primul loc în play-out, în timp ce FC Voluntari rămâne pe loc de baraj, cu 22 de puncte.