Fed Cup: România – Marea Britanie 1-1. Cîrstea, învinsă de Konta. Scene incredibile la Mamaia!

România și Marea Britanie se află la egalitate, scor 1-1, după primele două meciuri din Fed Cup.

Halep a adus primul punct pentru România, după ce a învins-o pe Watson cu 6-4, 6-1. Din păcate, Sorana Cîrstea a pierdut lamentabil în fața Johannei Konta, scor 2-6, 3-6, după o oră și 29 de minute de joc.

Meciul a fost întrerupt minute bune în setul al doilea, la scorul de 2-1 pentru Sorana, din cauza „comportamentului neadecvat al publicului”. Căpitanul-nejucător al României, Ilie Năstase, a protestat la adresa arbitrului de scaun, a primit un „avertisment pentru nerespectarea conduitei” şi a fost scos de forţele de ordine în afara arenei. Locul său pe banca „tricolorelor” a fost luat de Monica Niculescu.

La reluarea jocului, românca a reușit break-ul. Imediat după acest game, Konta s-a dus la arbitrul de scaun să-i reclame că a fost insultată de spectatori. Britanica a izbucnit în lacrimi, iar arbitrul a decis să întrerupă din nou partida! Echipa Marii Britanii s-a retras la vestiare, iar Simona Halep a fost rugată să-i calmeze pe spectatori.

La reluarea meciului, Konta a reușit cinci game-uri consecutive, câștigând astfel cu 6-3.