Fed Cup: România – Marea Britanie 3-2. Rămânem în Grupa Mondială II

România a câștigat întâlnirea cu Marea Britanie, din Fed Cup, scor 3-2, și se menține astfel în Grupa Mondială II!

UPDATE: Perechea britanică Laura Robson – Jocelyn Rae a câștigat meciul de dublu împotriva româncelor Simona Halep și Monica Niculescu. Englezoaicele s-au impus cu 3-6, 1-6, 10-8 (super tiebreak).

……………………………………………

După ce Simona Halep a adus primele două puncte în contul tricolorelor, a venit rândul Irinei Begu să câștige în fața lui Heather Watson. Românca s-a impus cu 6-4, aducând astfel victoria României în fața Marii Britanii. Begu a început bine meciul, coducând cu 3-1, însă britanica a egalat situația. Românca a strâns rândurile și a reușit, într-un final, să-și adjudece setul cu 6-4.

Setul secund a fost unul intens. Cele două sportive au luptat incredibil, spre satisfacția publicului. Câștig de cauză a avut Begu, care a bifat break-ul la 5-5 și, grație unui serviciu impecabil, a reușit să se impună cu 7-5!

În urma acestui rezultat, echipa de Fed Cup a României se menține în al doilea eșalon valoric.