FED Cup: Totul se decide la dublu! Niculescu a pierdut cu Pliskova

Monica Niculescu a pierdut meciul patru al disputei din FED Cup dintre România şi Cehia! Karolina Pliskova s-a impus cu 2-1, scor 6-4, 4-6, 6-3, după un meci intens, în care ambele jucătoare s-au luptat până la epuizare pentru fiecare minge!

Primul set a fost câştigat de Pliskova cu 6-4, deşi Niculescu a început bine şi avea 3-1 după patru game-uri! În setul secund, Pliskova a fost aproape de victorie, dar la 4-2 pentru jucătoarea din Cehia, Niculescu a revenit senzaţional şi a încheiat setul cu 6-4!

În setul decisiv, Pliskova a forţat victoria şi a reuşit să câştige cu 6-3! Calificarea în semifinale se va decide în meciul decisiv de la dublu, unde cuplul Olaru – Mitu va încerca să treacă de Allertova – Strycova.

În acest moment, scorul între România şi Cehia este 2-2, după ce Petra Kvitova a fost învinsă de Monica Niculescu şi Simona Halep, în timp ce Karolina Pliskova a câştigat ambele meciuri cu cele mai titrare jucătoare din echipa României.