Feriţi-vă de „câini”! Dinamo a pulverizat Chiajna şi s-a apropiat la 3 puncte de Astra!

Dinamo a măturat pe jos cu Chiajna şi s-a apropiat la doar trei lungimi de liderul Astra, care a adunat o zestre de 50 de puncte după 25 de etape.

Oaspeţii au fost privaţi de un penalty în debutul partidei, când Puljic l-a faultat în careu pe Pena, dar Alexandru Tudor a lăsat jocul să continue (‘8). După nici 5 minute, centralul a arătat punctul cu var, dar pentru „câini”, după un fault comis de Mamele asupra lui Mevlja. Rotariu a executat fără probleme lovitura de pedeapsă şi a declanşat fiesta în tribune (’13).

Essombe a fost aproape de reuşita serii, însă reluarea sa cu călcâiul a nimerit bara (’31). Chiajna a trimis şi ea mingea în bară, prin Purece, care a şutat violent de la 28 de metri lateral stânga (’39). Gazdele au plecat mai liniştite la cabine, după ce Essombe a înscris golul de 2-0, după ce a plecat de la limita offside-ului (’45+1).

Trupa lui Falub putea reduce din handicap în debutul reprizei secunde, dar Cerniauskas a respins de sub bară mingea trimisă periculos de Purece (’50). Essombe a tăiat elanul oaspeţilor, cu o super execuţie: voleu, direct la vinclu (’61)!

Gnohere a stabilit scorul final, după ce s-a distrat cu apărarea Concordiei (’85). Atacantul a şutat printre picioarele nefericitului Matache, spre deliciul fanilor! Deşi ilfovenii au cerut fault în atac la „Bizon”, Tudor a validat golul. Scor final: 4-0!

Eşecul cu Dinamo i-ar putea fi fatal lui Adi Falub. Chiajna ocupă penultimul loc, cu doar 17 puncte adunate în 25 de etape, şi tremură serios în lupta pentru evitarea retrogradării!