Festival de goluri în Copou! Astra e matematic în play-off, după 3-2 cu CSM Poli Iași

Astra și-a asigurat matematic prezența în play-off, după 3-2 cu CSM Poli Iași. Pentru giurgiuveni, a fost a șaptea victorie consecutivă în campionat.

În afara locurilor de play-off, campioana avea nevoie disperată de victorie în Copou. Niculae a deschis scorul în minutul 12, după ce a împins balonul în plasă din 2 metri. Giurgiuvenii s-au retras însă prematur în apărare, iar acest lucru i-a costat. Gazdele au reușit egalarea prin Ștefănescu, care a profitat de o gafă a lui Pițian și a lui Silviu Lung. Fotbalistul moldovenilor a interceptat o minge trimisă de fundașul oaspeților către propriul portar, după care l-a driblat pe Lung și a șutat în plasa goală (’38).

Elevii lui Șumudică au comis-o iar peste nici 4 minute. Fabricio l-a faultat în careu pe Bole, iar Adrian Comănescu nu a ezitat să arate punctul cu var (’42). Cristea a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă și a adus liniștea în tabăra echipei sale înainte de fluierul final al primei reprize (’43).

Conduși pe tabelă, giurgiuvenii au ieșit mai motivați de la cabine. Săpunaru a restabilit egalitatea, după ce a transformat fără emoții penalty-ul obținut de Stan, care a fost faultat de Sato (’57). Daniel Niculae putea să-i readucă pe campioni în avantaj, dar a reluat slab cu capul, direct în brațele lui Grahovac (’62). Goalkeeperul gazdelor a reținut și șutul lui Seto din interiorul careului (’67).

Teixeira a declanșat fiesta pe banca Astrei, după ce a marcat golul de 3-2, cu un șut de la 20 de metri, profitând și de o gafă uriașă a lui Grahovac (’72)! Deși putea să pareze mingea, bosniacul a scăpat balonul, printre mâini, în poartă!

Bosoi a fost aproape de o accidentare horror, după ce s-a lovit cu capul de panourile publicitare din spatele porții adverse (’87). Din fericire, fundașul și-a revenit destul de repede și a putut continua partida. Iașiul a forțat egalarea, dar defensiva oaspeților a fost impenetrabilă.

S-a terminat 3-2 pentru Astra, care și-a asigurat matematic prezența în play-off, cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat. Giurgiuvenii au urcat pe locul 3, cu 41 de puncte, astfel că bătălia pentru ultimele locuri de play-off se dă între CFR Cluj (40), Craiova (40), Gaz Metan (39) și Dinamo (38).