Final dramatic la Voluntari! Mediaşul smulge un punct pe terenul ilfovenilor la ultima fază de joc!

FC Voluntari şi Gaz Metan s-au anihilat reciproc în etapa a treia a play-out-ului, scor 2-2. Medieşenii au smuls un punct în prelungirile partidei, la ultima fază de joc!

Oaspeţii au controlat începutul partidei. Sikorski a irosit trei mari ocazii de gol, spre disperarea lui Cristi Pustai. Prima dată, a luftat dintr-o poziţie ideală (‘7), a doua oară a şutat pe lângă poartă, din afara careului (’11), iar a treia oară a executat modest o lovitură liberă periculoasă (’22).

Cei care au deschis însă scorul au fost ilfovenii. Voduţ a punctat cu un şut la colţul lung, după o pasă excelentă a lui Florin Cernat (’28). La reluare, gazdele au solicitat penalty, acuzând un henţ al lui Rugasevic, dar arbitrul partidei nu s-a lăsat înduplecat (’36).

Medieşenii au reuşit egalarea pe finalul primei părţi. Buziuc a marcat cu un şut din unghi, după o gafă a lui Gavrilaş, care a scăpat mingea în poartă (’41)! Repriza s-a încheiat cu o nouă fază controversată. Voduţ a tras pe direcţia lui Greab, care a respins în Zaharia, fază la care elevii lui Dinu Todoran au cerut lovitură de pedeapsă. Sebastian Colţescu a lăsat însă jocul să continue (’45+1).

Ardelenii au ieşit mai decişi de la cabine. Buziuc a ratat o şansă uriaşă în startul reprizei, reluând peste de la doar 6 metri (’54)! Marinescu a replicat cu o lovitură de cap, din centrul careului, dar pe direcţia lui Greab (’67).

Marinescu a declanşat nebunia în tribune, după ce l-a executat cu sânge rece pe portarul oaspeţilor, în urma unei acţiuni superbe a echipei sale (’86). Bucuria gazdelor a durat însă puţin. Medieşenii au reuşit egalarea în prelungirile partidei, prin Cristea, care a reluat impecabil cu capul, din cădere (’90+3).