Floare la ureche! CFR învinge fără probleme la Axintele, Brașovul trece de Chindia

A fost sărbătoare la Axintele, în așteptarea meciului cu CFR, însă jucătorii gazdelor nu au avut forța de a produce minunea. Brașovul a învins fără probleme la Târgoviște.

Vasile Miriuță a trimis în teren un prim 11 în care s-au regăsit Felgueiras, Susic, Larie, Petrucci sau Dore, noul pariu din atacul feroviarilor. Atacantul congolez nu a dezamăgit și a reușit dubla în minutele 26 și 34. Gazdele s-au zbătut să reziste, însă au atacat steril, elevii lui Miriuță fiind mult mai pragmatici. De altfel, oaspeții nu s-au „întrebuințat” prea tare, diferența de valoare dintre cele două formații fiind evidentă. Axintele rămâne cu performanța de a juca în 16-imile Cupei României împotriva unei echipe redutabile. Pentru CFR a fost un test util înaintea derby-ului Clujului.

La Târgoviște, Brașovul a învins cu 3-1. Pentru gazde a marcat Pătru (’62), în timp ce pentru oaspeți au înscris Ganea (’31), Diogo (’43) și Horia Popa (’73).

Ceahlăul le-a dat emoții fanilor în meciul cu Bacăul! Nemțenii au fost conduși după golul lui Cainari (’67), dar au reușit să egaleze în prelungirile partidei, prin Marc (’90+4). Soarta calificării s-a decis în extra time, unde „urșii carpatini” au mai înscris de 4 ori. Pavel (’91) și Popadiuc (’99, ‘103, ‘115) au punctat pentru echipa antrenată de Florin Marin.