Bravo, Halep și Begu! Româncele, în optimi la Roland Garros!

Sursa foto: rolandgarros.com

Simona Halep s-a calificat cu mari emoții în optimile turneului de la Roland Garros. Românca a trecut în 16-imi de Naomi Osaka, scor 4-6, 6-2, 6-3, după o oră și 44 de minute de joc.

Japoneza a câștigat surprinzător primul set, deși Halep conducea cu 4-2! Tenismena din Constanța și-a luat însă revanșa în setul al doilea, pe care și l-a adjudecat fără emoții, scor 6-2.

Setul decisiv a fost unul disputat. Simona a condus cu 3-1, dar Osaka a revenit și a egalat situația. Halep a strâns însă rândurile și s-a impus cu 6-3, după ce a profitat de erorile neforțate ale adversarei sale.

În turul următor, Halep va da piept cu învingătoarea partidei dintre Samantha Stosur (Australia) și Lucie Safarova (Cehia).

Tot astăzi, Irina Begu a reușit să treacă de Annika Beck, scor 6-4, 2-6, 6-1, după două ore și 5 minute de joc! În optimi, Begu se va duela cu câștigătoarea meciului dintre Rogers și Kvitova.