Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Roma, după ce a câştigat duelul cu Kiki Bertens, după o oră şi 17 minute de joc.

Românca a tremurat pentru a-şi adjudeca primul set. A condus cu 5-3 şi 5-4, şi servea pentru a câştiga setul, dar olandeza a revenit şi a egalat situaţia. Simona a strâns însă rândurile şi a reuşit să se impună cu 7-5.

Halep a început ca din puşcă setul secund, conducând cu 4-0 după primele patru game-uri. Constănţeanca a continuat să joace impecabil, impunându-se astfel cu 6-1.

În finală, Halep va da piept cu învingătoarea partidei dintre Garbine Muguruza (Spania) şi Elina Svitolina (Ucraina).

20 mai 2017

Un comentariu To “Halep, magistrală! Simona s-a calificat în finală la Roma, după o nouă victorie fantastică”