Halep, răpusă de Konta! Românca s-a oprit în sferturi la Miami, după un meci incredibil

Simona Halep şi-a încheiat aventura la Miami. Românca a fost eliminată în sferturi de Johanna Konta, care s-a impus cu 4-6, 7-6 (9-7), 6-2, după două ore şi 32 de minute de joc.

Tenismena din Constanţa s-a impus categoric în primul set, scor 6-4, însă a avut mult de muncit în setul al doilea. Konta a condus cu 3-0 şi părea că va câştiga setul, însă Halep a revenit incredibil şi a reuşit să egaleze situaţia. Românca a preluat conducerea cu 5-4 şi servea pentru meci, dar britanica a făcut rebreak-ul, menţinând astfel suspansul. Cele două şi-au câştigat serviciul, astfel că s-a ajuns la tiebreak, unde Konta a avut nervii mai tari, impunându-se cu 9-7.

În setul decisiv, britanica a strâns rândurile şi a reuşit să câştige cu 6-2, profitând de numeroasele greşeli ale Simonei.

În semifinală, Konta va da piept cu învingătoarea partidei dintre Angelique Kerber şi Venus Williams.