Halep, regină la Madrid! Românca a făcut spectacol cu Cibulkova! A încheiat meciul cu un as!

Simona Halep a câştigat turneul de la Madrid, după ce a învins-o în finală pe Dominika Cibulkova, scor 6-2, 6-4, după o oră şi 21 de minute de joc.

Halep a avut o evoluţie aproape impecabilă în finala de la Madrid. Românca s-a impus categoric în primul set, 6-2, după doar 31 de minute.

Setul al doilea a fost ceva mai disputat. Cibulkova s-a ţinut scai de Halep, însă numărul 7 mondial a reuşit, în cele din urmă, să-şi adjudece setul şi, implicit, victoria. Simona a încheiat meciul cu un as!

Pentru Halep a fost al 12-lea titlu din carieră! Graţie succesului de la Madrid, românca va urca două poziţii în clasament.