Halep s-a oprit în sferturi la Eastbourne. Românca a scăpat printre degete victoria cu Wozniacki

Simona Halep a ratat calificarea în semifinalele turneului de la Eastbourne, după ce a pierdut în fața Carolinei Wozniacki, scor 7-5, 4-6, 1-6, după aproape două ore de joc.

La nici trei ore după ce a obținut biletele în sferturi, românca a fost nevoită să joace împotriva danezei. Deși a condus cu 4-1 și 5-2, Wozniacki a cedat primul set cu 5-7, după un joc solid al Simonei. Constănțeanca a avut 3-0 și 4-2 în setul secund, însă daneza a revenit și a întors rezultatul în favoarea ei, scor 6-4.

Setul decisiv a fost unul dezastruos pentru jucătoarea pregătită de Darren Cahill, românca reușind doar un singur game. Wozniacki s-a impus astfel cu 6-1 și a obținut calificarea în semifinale, unde va da piept cu învingătoarea partidei dintre Strycova și Watson.