Halep, „scârțâie” serios. Calificare dureroasă pentru româncă

Simona Halep s-a chinuit pentru a se califica în sferturile de finală ale turneului de la Beijing. Românca s-a impus în cele din urmă în trei seturi, 7-6, 5-7, 7-6, în fața nemțoaicei Andrea Petcovici.

Simona Halep are probleme serioase în ultima perioadă. De la finala de la Roland Garros, când a fost învinsă de Maria Sharapova, românca nu-și mai revine și se chinuie efectiv să-și câștige meciurile. În optimile de finală ale Beijing Open, Halep s-a impus greu în primul set, la tiebreak, scor 7-6.

În setul secund, tenismena noastră a acuzat serioase probleme medicale și a cedat cinci game-uri consecutive. În actul decisiv s-a impus la fel ca în primul, cu 7-6. În sferturile de finală, Halep o va întâlni pe Ana Ivanovici, care a a trecut de Sabine Lisicki.