Iaşiul bate Pandurii după un penalty inventat de Marius Avram!

CSMS Iaşi s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la Pandurii, după o gafă uriaşă comisă de arbitrul Marius Avram.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Golubovic, în minutul 27. Atacantul a executat fără probleme un penalty dictat complet aiurea de către Marius Avram. Centralul a acordat lovitură de pedeapsă pentru gazde în urma unui duel între Droppa şi Viveiros. Reluările TV au demonstrat faptul că infracţiunea s-a produs în afara careului.
Decizia arbitrului a venit la doar două minute după o altă fază controversată. Golubovic a comis henţ în careu din postura de ultim apărător, Pandurii au cerut penalty şi eliminare, însă Avram a văzut un fault în atac la goalkeeper-ul Grahovac. O altă greşeală a centralului!

Tensiunea de pe teren a culminat spre finalul primei reprize, când Edi Iordănescu a fost trimis în tribune, după ce a reacţionat nervos la o decizie a „fluieraşului”. Gazdele au profitat de situaţie şi au închis bine culoarele spre poarta lui Grahovac în actul secund, obţinând astfel o victorie preţioasă în lupta pentru play-off.