La un pas de JO de la Rio! Chiţu şi Căprioriu au câştigat medaliile de aur la Grand Prix-ul de la Taşkent

Cu gândul la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro din 2016, cele mai bune judoka ale României la ora actuală au terminat pe prima treaptă a podiumului la Grand Prix-ul de la Taskent, unul important pentru calificarea la olimpiada din Brazilia.

Andreea Chiţu (numărul 3 mondial) s-a impus în finala categoriei 52 de kilograme în faţa mongolezei Tsolmon Adiyasmbuu, poziția a 13-a în clasamentul mondial. De cealaltă parte, vicecampioana olimpică de la Londra (2012), Corina Căprioriu (foto), a obţinut medalia de aur la categoria 57 de kilograme, după ce a reuşit două waza-ari în confruntarea cu judoka israeliană Camila Minakawa.

Grand Prix-ul de la Taskent (Uzbekistan) contează pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio şi este dotat cu premii în valoare de 100.000 de dolari.