Lewa show! România, umilită de Polonia! Meci tensionat pe Arena Naţională

Sursa foto: uefa.com

Meci tensionat pe Arena Naţională! Polonia a câştigat cu 3-0 în faţa României, la capătul unui joc în care fanii celor două reprezentative s-au dat în stambă în tribune, aruncând cu torţe şi petarde!

Leşii au dominat categoric prima repriză. Grosicki a deschis scorul în minutul 11, după o acţiune personală de toată frumuseţea. Mijlocaşul a recuperat o minge la mijlocul terenului, a pătruns ca prin brânză prin apărarea României şi l-a învins pe Tătăruşanu cu un şut sub transversală! Zielinski a avut în două rânduri şansa de a duce scorul la 2-0 pentru echipa sa, dar a fost blocat la sacrificiu de apărătorii români (’13, ’16). Tricolorii au replicat prin Chiricheş, care nu l-a putut însă învinge pe Fabianski din doar câţiva metri, după o centrare a lui Stanciu (’32). Blaszczykowski a fost şi el aproape de gol, însă Tătăruşanu a reţinut în doi timpi mingea expediată de polonez (’37).

Au urmat momente tensionate, jocul fiind oprit preţ de un minut, după ce mai multe torţe au fost aruncate de fanii români în careul lui Fabianski (’43). La reluare, Grosicki (’44) şi Blaszczykowski (’45+1) au creat din nou panică în careul nostru, ratând de puţin ţinta.

Dezamăgit de evoluţia tricolorilor, Daum a mutat ofensiv în actul secund, trimiţându-i în teren pe Andone şi Prepeliţă, în locurile lui Adi Popa şi Hoban. Muştruluiţi la pauză, românii au fost mai incisivi în repriza secundă. Răzvan Marin, Stanciu şi Chipciu au fost aproape de gol în debutul actului secund, dar defensiva oaspeţilor a rezistat eroic.

A urmat un nou moment tensionat. O petardă a explodat la un metru de Lewandowski, care a avut nevoie de îngrijiri medicale pentru a-şi reveni (’55). Jocul a fost din nou oprit până la calmarea spiritelor. La reluare, elevii lui Daum au solicitat penalty la un henţ în careu comis de Lewandowski, însă centralul partidei nu a dictat nimic (’65). Andone l-a testat pe Fabianski cu un şut din unghi, dar goalkeeper-ul advers a reuşit să respingă în corner (’67). Cei care au punctat însă au fost leşii. Lewandowski a marcat cu un şut în diagonală, execuţie pe care însă Tătăruşanu o putea para (’83). Starul lui Bayern Munchen a reuşit „dubla” pe finalul meciului, din penalty, pe care tot el l-a obţinut (’90+1). România pierde astfel cu 0-3 şi riscă să rateze prezenţa la Campionatul Mondial din Rusia.

Haos în tribune! Vom juca fără spectatori cu Danemarca

România va juca, cel mai probabil, cu porţile închise meciul cu Danemarca, din cauza incidentelor din tribune, din această seară. În minutul 20 al partidei cu Polonia, suporterii oaspeţilor au început să arunce cu torţe în fanii români. La rândul lor, suporterii noştri au ripostat tot cu torţe, iscându-se o nebunie generală. Forţele de ordine au intervenit cu tunurile de apă pentru a-i potoli pe scandalagii, dar polonezii au fost greu de temperat. Aceştia au vrut să meargă în sectorul rezervat fanilor români, dar stewarzii şi jandarmii au reuşit să-i împiedice în cele din urmă.

Scandalul nu s-a calmat însă în tribune. În minutul 42, galeria Rapidului a afişat un banner cu mesajul „Rapid nu moare!”, gest aplaudat de altfel de suporteri, însă câteva secunde mai târziu ultraşii giuleşteni au aruncat cu torţe în teren, arbitrul partidei fiind obligat să oprească jocul preţ de un minut. Reacţia rapidiştilor vine ca un protest la adresa FRF.

Spiritele au degenerat în startul reprizei secunde, când fanii români au aruncat o petardă înspre Lewandowski. Starul lui Bayern Munchen s-a prăbuşit pe teren şi a avut nevoie de îngrijiri medicale pentru a continua partida. Meciul a fost întrerupt minute bune, timp în care toţi jucătorii au stat la mijlocul terenului.

În Grupa E, Danemarca a învins cu 4-1 pe Kahastan, iar Armenia a reuşit surpriza cu Muntenegru, câştigând cu 3-2.