Lovitură de teatru! CFR pierde în prelungiri la Voluntari, la ultima fază de joc, printr-un gol din offside

CFR a trăit un coşmar în deplasarea de la Voluntari, scor 1-2, şi elevii lui Miriuţă sunt departe de a-şi securiza prezenţa în play-off cu doar cinci meciuri rămase de disputat până la finalul sezonului regulat.

Clujenii au condus cu 1-0, dar au toate motivele să fie supăraţi. Ilfovenii au egalat printr-un penalty contestat şi au înscris golul victoriei prin Spahija, deşi jucătorul se afla într-o poziţie evidentă de offside.

Gazdele puteau deschide scorul în primul minut al meciului, dar Ivanovici a şutat în Marc din doar 2 metri! Tot Ivanovici a avut golul în bocanc în minutul 11, dar execuţia jucătorului ilfovean a fost parată de goalkeeper cu un reflex de senzaţie (’11).

Ocaziile s-au răzbunat pe Voluntari, iar CFR a deschis scorul prin Bud. Atacantul clujenilor a trimis nestingherit în poartă, din centrul careului, după o centrare perfectă primită de la Nouvier (’13). Gazdele au replicat prin Novac, dar şutul acestuia din 16 metri a fost respins în bară de Marc (’30).

Golgheterul Bud a ratat ocazia meciului în repriza secundă. Atacantul a şutat în Bornescu din centrul careului, după o pasă excelentă marca Nouvier (’61). Gazdele au alergat după egalare în ultimele 30 de minute şi au reuşit acest lucru prin Marinescu, în minutul 86! Fostul jucător al Petrolului a transformat fără emoţii o lovitură de la 11 metri provocată de Tiago Lopes. Mai mult, Voluntariul a dat lovitura în minutul 90+3, prin Spahija! Fotbalistul a trimis în poartă, cu capul, din centrul careului. Reuşita sa a fost validată cu toate că jucătorul se afla în offside!

CFR rămâne cu 30 de puncte, cu 4 mai multe faţă de Astra Giurgiu, ocupanta locului 7, dar elevii lui Şumudică se pot apropia la doar 1 punct de ardeleni dacă vor învinge la Mediaş. FC Voluntari acumulează 25 de puncte şi ilfovenii aşteaptă play-out-ul.