Mâncați de Balaur! ASA ratează calificarea în semifinalele Cupei Ligii, după un autogol stupid

Concordia Chiajna este prima echipă calificată în semifinalele Cupei Ligii, după ce a trecut de ASA Târgu Mureș, scor 1-0.

Ilfovenii au avut un start foarte bun de partidă. Madeira putea deschide scorul încă din minutul 2, dar a trimis cu capul în bara transversală! Mureșenii au irosit și ei o bună oportunitate de a înscrie. N’Doye a ratat de la punctul cu var, după un penalty obținut de Voiculeț (’18).

Oaspeții s-au văzut conduși pe finalul primei reprize, când Balaur și-a introdus balonul în propria poartă, după o ieșire greșită dintre buturi a lui Viciu (’37). ASA putea egala înainte de pauză, prin Luis Pedro, care a nimerit bara cu un trasor de la distanță (’45).

Ardelenii au avut șansa golului și în startul actului secund. Voiculeț a șutat puțin alături din interiorul careului, spre dezamăgirea lui Cristiano Bergodi (’67). Vicecampioana nu a reușit să perforeze poarta adversă nici până la finalul jocului, astfel că ilfovenii au obținut calificarea în semifinalele Cupei Ligii.