Mâncaţi de lupi! ASA Târgu Mureş, învinsă pe teren propriu de Gaz Metan Mediaş

ASA Târgu Mureş se îndreaptă cu paşi repezi spre liga secundă. Ardelenii au pierdut pe teren propriu, scor 1-3, cu Gaz Metan Mediaş şi rămân cu 2 puncte în clasament după 14 etape.

Llullaku a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 7, cu un şut din interiorul careului. Golgheterul la zi al Ligii 1 a reuşit „dubla” în minutul 31, ajungând astfel la 12 goluri înscrise în acest sezon.

Gazdele au redus din diferenţă prin Vlad Morar. Jucătorul Mureşului a reuşit o preluare de excepţie şi l-a învins pe Pleşca cu un şut din 8 metri (’43). Eric a restabilit diferenţa de două goluri în favoarea Gazului, cu un şut din interiorul careului (’64). S-a terminat 3-1 pentru oaspeţi şi la Mediaş lumea visează la meciurile din Europa League, de anul viitor.

După această victorie, echipa pregătită de Cristi Pustai a urcat pe locul 3 în clasament, cu 23 de puncte, la fel ca FC Viitorul, cu menţiunea însă că trupa lui Hagi are un meci mai puţin disputat.