Sursa foto: fifa.com

Naționala de fotbal a României a debutat cu o remiză în preliminariile CM 2018, 1-1 cu Muntenegru.

Deși fanii își puneau mari speranțe într-o victorie clară, România nu a impresionat pe Cluj Arena. Cei care puteau deschide primii scorul au fost oaspeții, prin Beciraj, care a scăpat singur cu Pantilimon, însă portarul lui Watford a intervenit miraculos (‘5). „Tricolorii” au ratat și ei o ocazie uriașă în prima repriză. Andone s-a trezit singur cu Bozovic, dar goalkeeper-ul advers a reușit să pareze mingea expediată de atacant (’21).

Elevii lui Christoph Daum, aflat la debutul pe banca reprezentativei noastre, au fost mai incisivi în actul secund și au forțat golul victoriei. Stanciu a executat periculos o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, mingea fiind respinsă in extremis de portarul muntenegrean (’62). Fostul stelist a creat panică în careul advers și în minutul 72, când a centrat la colțul lung, dar Bicfalvi și Stancu au ratat întâlnirea cu balonul.

Cel care a spart gheața a fost Adi Popa. Nemarcat în careu, mijlocașul a înscris pentru 1-0 cu un șut pe centrul porții (’85). Bucuria românilor a durat puțin. Jovetic a egalat cu o lovitură de cap, execuție care l-a surprins pe Pantilimon, rămas țintuit pe linia porții (’87).

Finalul de meci a fost unul de infarct. Keșeru a obținut un penalty în prelungiri, dar Stanciu a ratat incredibil de la punctul cu var, trimițând peste poartă (’90+7)! Scor final: 1-1.

Echipele de start:

România: Pantilimon – Benzar, Moţi, Dr. Grigore, S. Filip – Săpunaru, Hoban, Bicfalvi (’76 Popa) – Stanciu – B. Stancu (’90 Keșeru), Fl. Andone (’70 Torje)

Muntenegru: Bozovic – Tomasevic, Savic, Simic, Vukcevic – Marusic, Vesovic, Scekic, Bakic (Mugosa 68) – Jovetic – Beciraj

Rezultate Grupa E:

1. Danemarca – Armenia 1-0
2. Kazakhstan – Polonia 2-2
3. România – Muntenegru 1-1

4 septembrie 2016

Un comentariu To “Meci de infarct pe Cluj Arena: România – Muntenegru 1-1. Stanciu a ratat un penalty în prelungiri!”